Основи безпеки життєдіяльності
 

ГАЗ - ЦЕ НЕБЕЗПЕЧНО!

1.Газ у квартирі:

-     при встановленні газової плити (балона) користуйтесь послугами спеціалістів газової служби, вимагайте від них документ, що засвідчує виконання роботи у відповідності з технічними нормами і правилами безпеки;

-     не підпускайте малолітніх дітей до газової плити (балона) і не дозволяйте їм гратися на кухні;

-     не закривайте на кухні вентиляційні отвори і частіше провітрюйте її;

на ніч або якщо ви виходите з дому обов'язково перекривайте кран подачі газу.

Пам'ятайте:

В аварійних ситуаціях на газових магістралях вам можуть раптово перекрити подачу газу, а потім знову подати його без попередження.

2.Способи виявлення витоку газу:

-     на око: на поверхні газових труб, що змочені мильною водою, на місці витоку газу утворюються бульки;

-      на слух: у випадку сильного витоку газ виривається зі свистом;

-    по запаху: характерний запах, яким наділений газ, стає сильнішим поблизу місця витоку.

 Пам 'ятайте:

Не можна шукати місце витоку за допомогою відкритого вогню

 Ваші дії:

Негайно попередьте сусідів і від них по телефону викличте аварійну газову службу «04», уникаючи всіляких дій, що можуть призвести до іскріння і підвищення температури повітря в квартирі.

Провітріть квартиру, відчинивши вікна, евакуюйте з неї всіх присутніх. Уникайте користування телефоном (витягніть шнур із розетки, аби вам не могли подзвонити) і електровимикачами.

Припиніть, якщо можливо, подачу газу, вийдіть із квартири, зачинивши за собою двері, і дочекайтесь прибуття спеціалістів газової служби на вулиці.

3.Загорівся газ у місці витоку:

Негайно евакуюйте усіх людей із квартири і від сусідів викличте аварійну газову службу і пожежників.

Доки газ горить, небезпеки вибуху немає, тому ніколи не намагайтесь гасити полум'я, оскільки це призведе до катастрофи.

Постарайтесь перекрити подачу газу, слідкуйте за тим, аби не загорілись розташовані поблизу вогню предмети (штори, рушники і т.ін.).

4. Зникло полум'я:

Готуючи їжу на вогні без догляду, ви ризикуєте залишитися не тільки без їжі, але і без даху.

По можливості ставте на пальник широкий посуд або підкладайте спеціальну металеву пластину з отворами (невеликі зварники часто при закипанні води перекидаються). В момент закипання, не допускайте заливання полум'я пальника.

Ваші дії.

Помітивши згаслий пальник, не намагайтеся знову запалити його - це призведе до вибуху газу. Перекрийте кран подачі газу, відкрийте вікна і провітріть кухню.

Зачекайте, поки пальник вихолоне (при необхідності очистіть його від залишків їжі та жиру, продуйте отвори подачі газу), і потім знову запаліть газ, попередньо закривши вікна і ліквідувавши протяг.

Щоб уникнути отруєння газом, намочіть водою носовичок, притуліть до обличчя і, дихаючи через нього, увійдіть на кухню та перекрийте кран подачі газу. Якщо це зробити не вдається, негайно евакуюйте всіх сусідів по житловому майданчику й викличте аварійну газову службу, пожежну охорону; надайте першу допомогу потерпілим від отруєння газом.

5. Витік із балона зі стиснутим газом

Ваші дії.

Негайно викличте газову службу і разом із сусідами винесіть балон на вулицю.

Як правило, витік виникає на місці з'єднання балона з гнучким шлангом. Якщо не вдається винести балон на вулицю, можна тимчасово перекрити витік мокрою ганчіркою. При провітрюванні кухні не користуйтесь освітленням та електроприладами

6. Запах газу в під'їзді:

Ваші дії

Негайно зателефонуйте в аварійну газову службу. Разом із сусідами постарайтеся виявити місце і джерело витоку газу. Якщо необхідно проникнути в квартиру, звідки йде газ, ламайте двері.

Оголосіть про небезпеку всім мешканцям будинку, переконайте їх не користуватися електричними дзвінками і відкритим вогнем. Повідомте диспетчеру ГРЕП про те, що трапилося, і попросіть тимчасово відключити ліфт у під'їзді (попередньо вивівши звідти людей).

Евакуюйте мешканців з найближчих до джерела витоку газу квартир, виведіть на вулицю дітей і літніх, дихаючи через мокру хустку.

Розчиніть у під'їзді вікна і двері, ретельно провітріть його. Після прибуття фахівців газової служби вкажіть їм джерело витоку газу і виконуйте їхні вказівки.

7. Вибух газу:

Ваші дії

Негайно викличте аварійну газову службу, пожежну охорону, міліцію і «швидку допомогу», по можливості рятуйте сусідів з-під уламків стін і перекриттів, застосовуючи підручні засоби (ломи, багри, лопати, автомобільний домкрат і т.ін.), гасіть пожежу. Будьте гранично обережні: вибухи можуть повторитися. Якщо під час вибуху в сусідів ви знаходитеся в квартирі, перекрийте подачу газу і вимкніть електрику, негайно залишіть квартиру, закривши за собою двері. Якщо ви не зайняті гасінням пожежі або порятунком людей, вийдіть на вулицю і, залишаючись там до прибуття команди пожежних, викличте «швидку», надайте першу допомогу потерпілим.

 

 УВАГА! ЧАДНИЙ ГАЗ

Чадний газ - монооксид вуглецю (міжнародна назва - карбон монооксид) - безбарвний газ, що не має запаху, тому він особливо небезпечний, бо його не можна відчути. Чадний газ легший за повітря. За високої температури він згорає у кисні синім полум'ям. Зріджується дуже погано. Нерозчинний у воді. Може утворювати з повітрям вибухові суміші.

Чадним газ характерно розповсюджений. Він з'являється всюди, де проходить процес згорання. Найбільша небезпека отруєння існує в приміщеннях, які опалюються автономно, за допомогою згорання вугілля та інших видів органічного палива.

Головним симптомом при отруєнні чадним газом є втрата свідомості.

При легкому ступені отруєння, спостерігається шум у вухах, пульсація венозних артерій, головний біль, відчуття спраги, загальна тривога, почуття страху.

При середньому ступені отруєння людина перший час втрачає свідомість, яка повертається відразу, якщо потерпілого винести на свіже повітря. Характерними ознаками середнього ступеня отруєння є почервоніння обличчя, не адекватність поведінки, підвищення температури тіла до 38-40°С.

При тяжкому отруєнні людина втрачає свідомість на тривалий час, виникає розлад дихання.

Характерними ознаками тяжкого отруєння є поверхневе дихання, іноді його повна зупинка. Самовільне спорожнення кишечнику та сечового міхура. Шкіра стає синюшною.

В разі отруєння чадним газом потерпілого слід негайно винести на свіже повітря, піднести до носа ватку з нашатирним спиртом. Забезпечити вільний допуск повітря до легень, розстебнути одяг, який ускладнює дихання. В разі необхідності зробити штучне дихання.

 ОБЕРЕЖНО: РТУТЬ!

 Ртуть - метал сріблясто-білого кольору, у звичайних умовах легко рухома рідина, що при ударі поділяється на дрібні кульки, у 13,5 разів важча за воду. Температура плавлення - +38,9°С. З підвищенням температури випаровування ртуті збільшується. Пари ртуті та її сполуки дуже отруйні!

Потрапивши до організму людини через органи дихання, ртуть акумулюється і залишається там на все життя.

Симптоми гострого отруєння виявляються через 8 - 24 години: починається загальна слабкість, головний біль та підвищується температура; згодом - болі в животі, розлад шлунку, хворіють ясна.

Хронічне отруєння є наслідком вдихання малих концентрацій парів ртуті протягом тривалого часу. Ознаками такого отруєння є: зниження працездатності, швидка стомлюваність, послаблення пам'яті і головний біль; в окремих випадках можливі катаральні прояви у верхніх дихальних шляхах, кровотечі ясен, легке тремтіння рук та розлад шлунку. Тривалий час ніяких ознак може не бути, але потім поступово підвищується стомлюваність, з'являється головний біль, апатія й емоційна нестійкість, починає порушуватись мова, тремтять руки, повіки, а у важких випадках - ноги і тіло. Ртуть уражає нервову систему, а тривалий вплив її викликає навіть божевілля.

Дії населення при розливі ртуті у приміщенні.

Якщо у приміщенні розбито ртутного градусника:

-  виведіть з приміщення всіх людей;

-  відчиніть навстіж усі вікна та двері у приміщенні;

-  захистіть органи дихання хоча б вологою марлевою пов'язкою;

-   негайно починайте збирати ртуть, збирайте спринцівкою великі кульки і відразу скидайте їх у скляну банку з розчином (2 г перманганату калію на 1 л вода), дрібніші кульки збирайте щіткою на папір і теж скидайте у банку. Банку щільно закрийте кришкою. Використання пилососа для збирання ртуті - забороняється;

-    вимийте забрудненні місця мильно - содовим розчином ( 400 г мила і 500 г кальцинованої соди на 10 л води ) або розчином перманганату калію ( 20 г на 10 л води);

-    зачиніть приміщення після обробки так, щоб не було сполучення з іншими приміщеннями, і провітрюйте протягом трьох діб;

-    утримуйте у приміщенні температуру 18-20°С для скорочення термінів обробки протягом проведення всіх робіт;

-      вичистіть та промийте міцним, майже чорним розчином марганцівки підошви взуття, якщо ви наступали на ртуть.

Якщо ртуті розлито більше, ніжу градуснику:

-  виконайте всі застереження щодо безпеки, наведенні вище;

-  ізолюйте максимально забруднене приміщення, щільно зачиніть усі двері;

-   швидко зберіть документи, продукти та інші необхідні речі;

-  вимкніть електрику, газ та загасіть вогонь у грубах перед виходом з будинку;

-      негайно викличте фахівців через місцевий державний орган з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення, у крайньому випадку зателефонуйте до чергової частини міліції за телефоном 02.

Боротьба з великою кількістю ртуті та її парів дуже складний процес. Хіміки називають його демеркуризацією.

Сподіваємося, що наші рекомендації ніколи вам не знадобляться, але у разі необхідності - використовуйте їх, і це суттєво зменшить для вас небезпеку від наслідків розливу ртуті.

 УВАГА! ВИБУХОНЕБЕЗПЕЧНІ ПРЕДМЕТИ

 З часів минулої світової війни до нашого часу залишилось багато вибухонебезпечних предметів (авіаційні бомби, снаряди, інженерні і артилерійські міни, гранати, набої тощо). Як правшо вони лежать в землі. Крім того, цей небезпечний «арсенал» щороку поповнюється боєприпасами з військових полігонів наших часів

 Головну небезпеку в таких «скарбах» несуть пристрої для ініціювання вибуху основної маси вибухівки боєприпасу. Від вологи та тривалого перебування в землі, при взаємодії металу та вибухівки утворюються хімічні сполуки -пікрати, які несуть в собі основну небезпеку (зовні вони мають вигляд білих порошкоподібних наростів).

 Пікрати вибухають навіть від невеликого тертя, маленької іскри, незначного удару. Тому, якщо Ви випадково виявили вибухонебезпечний предмет, до нього не можна навіть торкатися - це дуже небезпечно!

 При виявленні вибухонебезпечних предметів потрібно дотримуватися наступних правил:

 •    не розбирати і не піднімати знайдеш вибухонебезпечні предмети;

    відгородити місце де знаходиться вибухонебезпечний предмет;

    нікого не допускати до цього місця, організувавши біля нього постійне чергування до прибуття представників відповідних служб:

         повідомити органи влади, міліцію, військовий комісаріат, управління (відділ) з питань надзвичайних ситуацій.

 Виявлені вибухонебезпечні предмети знищуються підриванням на місці або в спеціально відведених місцях піротехніками або підготовленими до цього саперами.

 

БУДЬТЕ ОБЕРЕЖНІ НА ЛЬОДУ!

 З настанням морозів на людину чекає ще одна небезпека - загроза провалитись під лід. Тому, щоб зберегти своє здоров 'я, чи навіть врятувати життя, слід пам 'ятати наступне:

 -     ходити по льоду можна лише тоді, коли його товщина досягне 7 см. (при цьому в розрахунок береться лише товщина нижнього, зеленуватого шару льоду);

-     масова пішохідна переправа може бути організована лише при товщині льоду понад 15 см.;

-     для влаштування катка товщина льоду повинна бути не менше 12 см.

 Якщо Вам все ж необхідно перейти через замерзлу річку, озеро чи ставок - то запам'ятайте, що найкраще це зробити на лижах (при цьому треба відстібнути кріплення, а палиці тримати в руках, не накидаючи петлі на кисті, рюкзак слід повісити на одне плече).

Якщо через лід переходить група людей, то відстань між ними повинна бути не більше 5 м.

При переході в невідомому місці потрібно взяти палицю, щоб з її допомогою перевіряти міць льоду (якщо від удару палицею з являється вода, то необхідно негайно повернутись назад. Ні в якому разі не перевіряйте лід під ногами).

 Слід пам 'ятати, що лід завжди тонший там, де с стік води, ростуть кущі, очерет, де швидка течія, де є джерела або впадає струмок.

 Рибалкам слід пам'ятати, що:

-     не можна пробивати поряд багато лунок;

-     не можна збиратись поряд великими групами;

-     не можна пробивати лунки на переправах;

-     не можна ловити рибу біля промоїн;

-     потрібно завжди мати при собі мотузку довжиною 12 - 15 м.

 У випадку, якщо Ви все ж провалились, то:

-     не піддавайтесь паніці, утримуйтесь на плаву, уникайте занурення з головою;

-    намагайтесь вилізти на лід, наповзаючи на його край грудьми і почергово витягаючи на поверхню ноги;

-    намагайтесь якомога ефективніше використати своє тіло, збільшуючи ним опорну площу;

-    вибравшись на лід, перекотіться і відповзайте в той бік - звідки Ви прийшли, де міць льоду вже відома.

 Якщо у Вас на очах під лід провалилась людина, то:

-    крикніть, що Ви йдете на допомогу;

-     наближайтесь до ополонки поповзом, широко розкинувши руки;

-     підкладіть під себе лижі, дошку, фанеру;

-     не підповзайте до самого краю ополонки, подайте потерпілому палицю, жердину, лижу, шарф, мотузку, санки чи щось подібне і витягніть його на лід;

витягши потерпілого на лід, разом з ним поповзом повертайтесь назад.

 ГРИБИ

Настійно радимо всім! Не збирайте та не їжте гриби зовсім. Без грибів можна прожити.

Останніми роками реєструється значна кількість нещасних випадків, пов'язаних із вживанням грибів.

Гриби - це дарунок лісу, але водночас вони є небезпечним продуктом харчування, який може привести до отруєння, а іноді й смерті. Отруєння організму викликають токсини, алкалоїди та сполучення важких металів, які містяться в грибах. Прикро, шо багато людей висновки роблять лише на основі свого гіркого досвіду.

 Основні причини отруєнь:

-          вживання отруйних грибів;

-          неправильне приготування умовно їстівних грибів;

-          вживання старих або зіпсованих їстівних грибів,

-          вживання грибів, що мають двійники або змінилися внаслідок мутації (навіть білі гриби і підберезники мають своїх небезпечних двійників).

Симптоми отруєння: нудота, блювання, біль у животі, посилене потовиділення, знижується артеріальний тиск, судоми, мимовільне сечовиділення, проноси, розвиваються симптоми серцево-судинної недостатності.

УВАГА! Ні в якому разі недовіряйте таким помилковим тлум а ченням:

"Усі їстівні гриби мають приємний смак". Отруйні гриби мають неприємний іапах, а їстівні - приємний". "Усі гриби в молодому віці їстівні".

"Личинки комах, черви й равлики не чіпають отруйних грибів ". "Опущена у відвар грибів срібна ложка або срібна монета чорніє, якщо в каструлі є отруйні гриби ".

"Цибуля або часник стають бурими, якщо варити їх разом з грибами, серед яких є отруйні".

"Отрута з грибів видаляється після кип ятіння протягом кількох годин ". "Сушка, засолювання, маринування, теплова кулінарна обробка знешкоджують отруту в грибах ".

 Перш а допомога при отруєнні грибами.

1. Викличте швидку медичну допомогу.

2. Одночасно, не очікуючи її прибуття, негайно промийте шлунок: випийте 5-6 склянок кип'яченої води або блідо-рожевого розчину марганцівки; натисніть пальцями на корінь язика, щоб викликати блювоту; прийміть активоване вугілля (4-5 пігулок), коли промивні води стануть чистими.

3. Після падання первинної допомоги: дайте випити потерпілому міцний чай, каву або злегка підсолену воду, відновіть тим самим водно - сольовий баланс; покладіть на живіт і до ніг потерпілого грілки для полегшення його стану.

4.З'ясуйте, хто вживав разом із постраждалим гриби, проведіть профілактичні заходи.

 ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:

Вживати будь-які ліки та їжу, а надто алкогольні напої, молоко, - це може прискорити всмоктування токсинів грибів у кишечнику. Займатися будь-якими іншими видами самолікування.

 ЗАПАМ'ЯТАЙТЕ:

Отруєння грибами дуже важко піддасться лікуванню. Врятування життя потерпшого залежить від своєчасного надання йому допомоги. Краще недорахувати кількох грибів у кошику, ніж поставити під загрозу здоров'я, а інколи й життя своєї родини та своє власне життя.